Katalógus

Camstudio

A Camstudio egy olyan - magyar nyelvű felülettel is rendelkező - egyszerűen kezelhető program, amellyel a képernyőn történő tevékenységeket AVI formátumú videoállományokban vagy FLASH animációkban rögzíthetjük.

A program használatával előállított állományok jelentősen megkönnyíthetik a multimédiás oktatóanyag készítésének folyamatát, hiszen nem kell körülményesen elmagyaráznunk azt, hogy pontosan hova kattintottunk a képernyőn, milyen menüpontokat választottunk ki, hiszen ezt folyamatában nyomon követhetjük a videoállomány segítségével.

Példa:  Gondoljunk csak arra, hogy egy grafikai program használatához szeretnénk segédanyagot készíteni a tanítványaink részére. Ha érthetően, lépésről lépésre akarjuk bemutatni egy ábra  elkészítésének folyamatát, akkor a leírásban szerepeltetnünk kell a kiválasztott eszközök / ikonok képét, a  beállított paramétereket, a kiválasztott menüpontok megnevezését, és  le kell írnunk azt is,  hogy milyen mozgást végeztünk az egérrel, mire a megfelelő ábrát előállítottuk, amely sok esetben igen körülményes lehet. A program segítségével viszont egyszerűen előállíthatunk  olyan filmet vagy animációt, amelyben a végrehajtott műveletek jól láthatóak, és az esetleges magyarázatok is hallhatóak. 

Ezért szinte biztosak vagyunk benne, hogy a program lehetőségeit hamar megkedvelik a gyakorló tanárok és multimédiás tananyagfejlesztők is, és egyre több olyan tananyaggal is találkozhatunk, amelyekben magyarázatként ilyen állományok is rendelkezésre állnak. (egy egyszerű példát mi is mutatunk AVI (1.5 MB) illetve Flash (5.6 MB) formátumban.

Természetesen  arra is vigyáznunk kell, hogy a tananyagok készítésénél ne essünk át a ló túloldalára! Csak akkor használjuk a programot, ha az előállított videó ténylegesen több információt ad a felhasználóknak, mint egy képekkel / ábrákkal illusztrált tananyag.  Ez utóbbi tananyagot  akár ki is nyomtathatjuk, és a számítógép használata nélkül is elsajátíthatjuk, ugyanez a lehetőség nem áll fenn a videoállományok esetében. Webes tananyagok esetén különösen nagy figyelmet kell fordítanunk arra is, hogy a tananyag letöltési ideje ne legyen túl hosszú, ezért a videoállományokat csak indokolt esetben használjuk!

A program használata

Nézzük a fő eszköztár ikonjainak funkcióját

Rögzítés - a képernyőkép rögzítésének elkezdése.
Szünet - a rögzítés szüneteltetése.
Állj - a képernyő rögzítésének leállítása.
Nézet váltása - Normál, egyszerű és gombsor nézet között váltogathatunk. (ugyanezen funkciókat a Nézet menüben is megtalálhatjuk).
Magyarázatok megjelenítése - a képernyőre elhelyezhető magyarázó ábrák, alakzatok és szövegek könyvtára nyílik meg, ahol kiválaszthatjuk a megfelelő objektumot.
Rögzítés Flash / AVI - a rögzítési formátum (Flash vagy AVI) beállítására szolgál.

A Rögzítés, Állj és Szünet funkciókat a Fájl menüpontból is elérhetjük, ugyanitt léphetünk ki a programból is.

Az, hogy a Rögzítés ikon megnyomásakor mekkora képernyőterület kerül rögzítésre, azt a Terület menüpontban állíthatjuk be. Ha a Terület opciót választjuk ki, akkor minden egyes rögzítéskor ki kell jelölnünk az egér segítségével azt a területet, amelyet rögzíteni szeretnénk. Ha a Kijelölt terület opciót választjuk, akkor meghatározhatjuk, hogy milyen széles és magas területet szeretnénk elmenteni, és az milyen pozícióban helyezkedjen el.

A program megjelenésére, működésére vonatkozó beállításokat a Beállítások menüpontban találhatjuk meg.

Videobeállítások  Itt állíthatjuk be a használt tömörítési módszert és minőséget, valamint hogy milyen gyakran (hány ezredmásodpercenként) történjen a képkocka rögzítése
Kurzorbeállítások  A kurzort elrejthetjük a felvételekről, illetve használhatunk egyéni kurzort is, sőt a kurzor környezetét is kiemelhetjük a jobb láthatóság kedvéért
Ne rögzítse a hangot Ebben az esetben a hang nem kerül rögzítésre
Hang rögzítése mikrofonról  Az elkészült videoállományban a mikrofon által rögzített hang kerül rögzítésre, vagyis egyszerű hangalámondást készíthetünk a felvételeinkhez
Hang rögzítése hangkártyáról  Az elkészült videoállomány a hangkártyán megszólaló hangot tartalmazza
Hangbeállítások  A mikrofon, illetve hangkártya hangerejét állíthatjuk be, illetve azt is meghatározhatjuk, hogy a kép és a hang egymáshoz képes elcsúsztatva kerüljön-e rögzítésre
Programbeállítások  A program működésére vonatkozó beállításokat eszközölhetünk, például rögzítéskor a Camstudio ablaka legyen kisméretű, vagy pl. mi szeretnénk megadni az elkészült videó nevét, vagy automatikusan kapjon nevet
Flash rögzítési beállítások  Amennyiben a Flash rögzítési formát választottuk, itt állíthatjuk be a különböző paramétereket pl. törlődjön-e az átmeneti AVI állomány, illetve meg akarjuk-e adni a konverziós beállításokat a rögzítés után
Gyorsbillentyűk  A program leggyakoribb funkcióihoz rendelhetünk hozzá tetszőleges gyorsbillentyűket

Képernyőmagyarázatok

A rögzített képernyőre alakzatokat és szövegeket (kommentárokat) is elhelyezhetünk. Ehhez használhatjuk az eszköztár megfelelő ikonját, vagy az Eszközök / Képernyő kommentárok menüpontot.

Ekkor megjelenik a képernyőmagyarázatok ablak, ahol kiválaszthatjuk a megfelelő alakzatokat (sajnos ezek csak angolul szerepelnek az ablakban).

Az alakzatokat tetszőleges helyre mozgathatjuk a képernyőn és a tulajdonságaikat is megváltoztathatjuk. Ehhez kattintsunk az egér jobb gombjával az alakzatra!

A következő tulajdonságokat változtathatjuk meg:

  • az alakzat mérete
  • a rajta látható szöveg
  • háttérszín, keretszín és a keret vastagsága
  • az objektum átlátszósága
  • az antialias (élsimítás) funkció használata

Amennyiben rendelkezünk webkamerával, annak képét is megjeleníthetjük az elkészített állományban, így akár az előadó tevékenységét is láthatjuk. (Eszközök / Videokommentárok)

A program a Honosítóműhely oldaláról (http://www.honositomuhely.hu) tölthető le.

Jó tananyagkészítést kívánunk mindenkinek!

Abonyi-Tóth Andor

Ajánlott linkek

Szólj hozzá te is! »»»
Sulinet Sulinet Oktatási Minisztérium Oktatási Minisztérium